Aktiviteler

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü

Ölüdeniz’in plajı ve denizi gibi yamaç paraşütü de dünyada sayılı yerlerden biridir. Babadağ’dan atlayış yapan paraşütçüler dünyanın en eşsiz manzaralarından birine eşlik ederek 1,900 – 1,700 ve 1,200 olmak üzere 3 ayrı pistten atlayış yapmaktadırlar. Sabah erken saatlerden akşam üzeri gün batımına kadar devam etmektedir atlayışlar. Yaz aylarında en çok tercih edilen bir ekstrem spor olan yamaç paraşütü Fethiye Babadağ’dan kış aylarında da uygun hava şartlarında yapılabilmektedir. Hayatınızda bir kere de olsa denemeniz gereken sporlardan biri olmak ile birlikte, bu aktivite kesinlikle Ölüdeniz Babadağ’dan gerçekleştirilmelidir. İyi eğlenceler dileriz.

Tüplü Dalış

Fethiye ve bölgesi tüplü dalış yapmak için en uygun bölgelerden biridir. Bölgemizde amatör ve profesyonel dalgıçlar için birçok dalış noktası vardır. Kıyı şeridinden dalış hizmeti veren ve dalış tenekeleri ile belirli koylarda dalış hizmeti veren okullar vardır. Ölüdeniz’de bulunan Kumburnu plajında bir adet dalış okulu bulunmakla beraber, Ölüdeniz Belcekız plajında da dalış tekneleri bulunmaktadır. Ayrıca Fethiye merkez limanından da bu şekilde dalış etkinliği düzenleyen teknelere ulaşmak mümkündür.

Tekne Turları

Bölgemizde en güzel aktivitelerden biri de tekne turudur. Tekne turu olarak günü birlik veya haftalık olarak mavi turlar düzenlenmektedir. Fethiye merkezden ayrıca mehtap turlar da yapılmaktadır. Ölüdeniz bölgesinden kalkan tekneler ile Fethiye merkezden kalkan tekneler farklı rotalara gitmektedirler. Fethiye’den kalkan tekneler Fethiye yarım ada koyları ve Göcek 12 adalar turu yapmaktadır. Ölüdeniz’den kalkan tekneler ise Kelebekler Vadisi, Mavi mağara, St. Nicolas Adası, Akvaryum koyu, Soğuk Su koyu ve Ölüdeniz adalarına turlar yapmaktadır.

Likya Yolu

Likya Yolu, Türkiye’nin güneyinde, Fethiye’den Antalya’ya giden, 540 km’lik, yürümesi ortalama 29 gün süren işaretlenmiş bir yürüyüş rotasıdır. Rota, genel olarak Roma yolları, eski patikalar ve katır yollarından oluşur; sıklıkla kayalık ve taşlıktır ve dağ bisikletine uygun değildir. Sahil ve dağlar arasında yer alan rotada sık sık dik yükseltiler bulunur. Rota, 1999 yılında İngiliz/Türk amatör tarihçi Kate Clow tarafından araştırılmış, tasarlanmış ve işaretlenmiştir. Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotasıdır ve Türkiye’nin bazı eski yollarını tanımlamak ve korumak için yapılmıştır.

Başlangıç noktası, Dalaman Havaalanı’ndan 2 saat uzaklıkta olan Ölüdeniz’dedir ve bitiş noktası, Antalya’dan otobüsle ulaşabileceğiniz Geyikbayırı’dır.

Daha fazla bilgi için Kültür Bakanlığı Web Sitesi TIKLAYINIZ..

Kayaköy-Ölüdeniz Yürüyüş yolu;

İşte doğayla tarihin buluştuğu gerçek rotalardan biri. Hayalet bir kent görünümündeki Kayaköy’den başlayıp, Türkiye’nin en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Ölüdeniz’e inen dört saatlik bir yürüyüş. 1922 yılındaki mübadele sonucu Yunanistan’a göç eden Rumların boşalttığı Kayaköy, Karmylassos ve Levissi adlarıyla da biliniyor. Verimli bir ovaya bakan yamaca konumlanan üç binden fazla terk edilmiş ev, yerleşimi adeta arkeolojik bir alana dönüştürmüş. Hiçbir evin birbirinin manzarasını engellemediği bir sistemle inşa edilmiş Kayaköy. İçinde birkaç kilisenin de bulunduğu bu sessiz kenti gezerek başlıyoruz etkinliğimize. Rotanın başlangıç noktası, Yukarı Kilise (Taksiyarhis)

olarak bilinen yapının karşısındaki “Likya Yolları” tabelası. Bu tabelalar bir dernek tarafından Fethiye çevresindeki alternatif yürüyüş parkurlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Kayaköy-Af Kule Yürüyüş yolu;

Fethiye’de keşfedilecek, nefis bir görsellik sunan Afkule Manastırı uğramadan geçemeyeceğiniz yerlerden biridir. Fethiye Kayaköy’ü geçtikten sonra sağ tarafa ayrılan yol Afkule’ye gider. Araç ile belli bir yere kadar gidilebilmektedir. Yolun geri kalanını yürümeniz gerekmektedir. Yürüyüş yolu sık çam ağaçları ile kaplı bir orman yoludur. İstikamette sarı-kırmızı işaretli taşlar bulunmaktadır. Yolu kaybetmemek için bu işaretleri kaçırmamalısınız. Antik Likya yolu kırmızı beyaz işaretliyken, diğer yürüyüş güzergahları kırmızı sarı işaretlidir. Yaklaşık yarım saat yürüyüşten sonra Hagios Elekterios Manastırı, şimdiki adıyla Afkule kalıntılarına ulaşırsınız. Yolun son bölümü tehlikeli olup, yamaç inerken dikkatli olmak gerekiyor. Ayağa spor ayakkabı giyilmesi bu yürüyüşü daha zevkli hale getirebilir. Yolda taze kekik de toplayabilirsiniz. Orman yürüyüşü sonrası Afkule tepesine çıkarak “sonsuz mavi” olarak adlandırılan yere varmış oluyorsunuz. Afkule, deniz seviyesinden 400 metre kadar yukarıda dik bir yamaçta bulunuyor. Eski manastırlar insanların rahatsız edilmemesi ve tehlikelerden korunmaları için yüksek ve ıssız yerlere yapılmış.

Kayaköy-Şapel Yürüyüş yolu;

Kaya köy bölgesinden elde edieln bilgilere göre burada bulunan ilk yerleşim izleri(M.Ö 3000 ) antik LİKYA uygar’lığının KARYMLASSOS kentine aittir. Kaya köy’de bulunan LEVİSSİ kenti kalıntıları 17 yy. sonlarından 1923 yılındaki mübadeleye kadar burada yaşayan Rumlara aittir. Şapelleri,3500’ün üzerinde taş evleri kız ve erkek okulu ile toplam 2 kilise hala ayaktadır. Koayaköye “Hayalet Şehir” denmesinin sebebi terkedildiği içindir. Kolay patikaları ve birbirinden güzel doğa manzaraları ile Kayaköy tam bir yürüyüş cenneti sayılır. Yürüyüş severler için işaretli yolları ile bir çok yürüyüş patikasına sahiptir. Araç yolu olmayan sadece deniz yolculuğu ve yürüyüş ile ulaşılan nadide koylardan biri olan soğuk su ( cold water) plajına 40 dakikkalık zevkli bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.Tepeyi aşarak muhteşem Ölüdeniz Lagonuna 1 saatte kolayca yürüyebilirsiniz. Gün batımı manzarası ile unutulmayacak bir deneyim yaşatacak Afkule ise 40 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Kayaköy-Soğuk Su Yürüyüş yolu

Araç yolu olmayan sadece deniz yolculuğu ve yürüyüş ile ulaşılan nadide koylardan biri olan Soğuk Su plajına 40 dakika süren zevkli bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Başlangıç ve ileri düzey at binmeyi seven misafirlerimiz için farklı rotaları Fethiye At Turundan deneyimlemenizi öneriyoruz. Turumuzu, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki farklı zaman diliminde deneyimleyebilirsiniz. Kayaköy‘de eski Yunan evlerini ( Levissi )’yi  ya da Ölüdeniz’i tepeden görme imkanı sağlayacağımız At Turumuz da çok keyifli ve eğlenceli zaman geçireceğinizi düşünüyoruz.

Akdeniz’in harika sularında güzel bir kano turu gerçekleştirmek günümüzde artık özellikle son dönemlerde en sevilen aktivitelerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Üstelik tek veya çift kişilik yapılabilecek bu harika serüven, bireysel olarak ya da dost ile ailelerle birlikte de gerçekleştirilebilmektedir. Bu keyifli eğlenceyi üstelik çok uygun fiyatlar kapsamında bizimle değerlendirebilir ve yaz ayları için güzel bir hatıra bırakabilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon sayesinde, nehrin sularına kendinizi kanoyla birlikte atabilir ve hafif dalgalar eşliğinde dengede kalarak kano turu Dalaman ile eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Mükemmel Osmanlı mimarisi Fethiye Türk Hamamın da kendinizi şımartın …! Fethiye Türk Hamamı  HisarönüÖlüdeniz, Fethiye ve Çalış bölgesinde yer alır. Misafirlerimize günün yorgunluğunu atma fırsatı sağlar. Sıcak saunamızda ve buhar odasında dilediğiniz kadar kalıp terlerken özel içecek imkanımız ile gevşeyip dinlenebilirsiniz. Ardından sıcak mermerde uzanıp, uzman personelimizin ellerine kendinizi bırakarak kese – köpük masajıyla adeta yeniden doğacaksınız. Türk hamamından çıktıktan sonra rahat şezloglarda uzanıp dinlenebilirsiniz. Dilerseniz aromatik yağlarla extra olarak profesyonel yağ masajı yaptırarak Fethiye Türk Hamamında kendinizi ödüllendirebilirsiniz.